NewAgeAstrology Forum
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Μαθήματα Αστρολογίας - Αστρολογικές Όψεις - Ανοχές Όψεων

3 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Μαθήματα Αστρολογίας - Αστρολογικές Όψεις - Ανοχές Όψεων Empty Μαθήματα Αστρολογίας - Αστρολογικές Όψεις - Ανοχές Όψεων

Δημοσίευση από vpapadolias Κυρ Νοε 01, 2009 10:39 pm

Image hosted by servimg.comαπόσπασμα από το βιβλίο Μαθήματα Αστρολογίας Μέρος ΙΙ - Οι Αστρολογικές Όψειες ( http://books. newageastrology.gr )

Ανοχές

Ανοχή είναι η απόκλιση που επιτρέπεται να έχει μία όψη. Να είναι αντί για 120 μοίρες για παράδειγμα 123 ή 117. Οι απόψεις των αστρολόγων σχετικά με τις επιτρεπόμενες ανοχές διαφέρουν. Στις σχολές του εξωτερικού και στην ξένη βιβλιογραφία πάντως υπάρχει μία καταρχήν συμφωνία για τη χρήση των παρακάτω ανοχών.

Σύνοδος (Conjunction)8 μοίρες *
Τετράγωνο (Square)8 μοίρες *
Τρίγωνο (Trine)8 μοίρες *
Αντίθεση (Opposition)8 μοίρες *
Εξάγωνο (Sextile)4 μοίρες
Ημι-εξάγωνο (Semi-sextile)2 μοίρες
Ημι-τετράγωνο (Semi-Square) 2 μοίρες
Ενάμισι τετράγωνο (Sesquiquadrate)2 μοίρες
Χιαστί (Quincunx)2 μοίρες

* πολλοί αστρολόγοι ανεβάζουν την ανοχή σε δέκα μοίρες, αν συμμετέχουν στην όψη τα φώτα (Ήλιος, Σελήνη) ή συμβαίνει σε γωνιακούς οίκους.
.
vpapadolias
vpapadolias
Πολύ έμπειρο μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 1105
Ημερομηνία εγγραφής : 15/10/2009
Ηλικία : 52
Τόπος : Αθήνα

http://astro-journal.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μαθήματα Αστρολογίας - Αστρολογικές Όψεις - Ανοχές Όψεων Empty Απ: Μαθήματα Αστρολογίας - Αστρολογικές Όψεις - Ανοχές Όψεων

Δημοσίευση από olgakal66 Τετ Μαρ 21, 2012 6:12 am

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΥΡΙΕ ΠΑΠΑΔΟΛΙΑ.ΕΧΩ ΓΕΝΝΗΘΕΙ 14-4-1966 ΚΑΙ ΩΡΑ 15.20.ΗΜΟΥΝ ΠΑΝΤΡΕΜΕΝΗ 27 ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ Ο ΠΡΩΗΝ ΣΥΖΥΓΟΣ ΕΦΥΓΕ ΜΕ ΜΙΑ ΑΛΒΑΝΙΔΑ.ΕΙΧΑΜΕ ΕΝΑ ΜΑΓΑΖΙ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΕΚΛΕΙΣΕ ΑΛΛΑ ΕΜΕΙΝΑΝ ΧΡΕΗ 300.000 ΕΥΡΩ.ΠΑΛΕΥΩ ΜΟΝΗ ΜΟΥ.ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑ ΟΙΚΟΠΕΔΟ ΓΙΑ ΠΟΥΛΗΜΑ ΔΙΚΟ ΤΟΥ ΕΧΕΙ ΓΕΝΝΗΘΕΙ 29-4-1962 ΚΑΙ ΩΡΑ 13.00.ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΩ ΝΑ ΞΕΧΡΕΩΣΩ Η ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΝΑ ΠΟΥΛΗΣΩ ΚΑΙ ΔΙΚΑ ΜΟΥ ΑΚΙΝΗΤΑ.ΣΕ ΠΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΘΑ ΞΕΜΠΛΕΞΩ.ΑΥΤΗ Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΜΕ ΤΑΛΑΙΠΩΡΕΙ 5 ΧΡΟΝΙΑ ΤΩΡΑ.ΤΟ ΕΙΣΟΔΗΜΑ ΜΟΥ ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΕΙΝΑΙ ΜΕΔΕΝΙΚΟ.ΘΑ ΒΓΩ ΑΡΑΓΕ ΠΟΤΕ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΚΥΚΕΩΝΑ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ.OLGAKAL66

olgakal66
Νέο Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 3
Ημερομηνία εγγραφής : 31/03/2011

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μαθήματα Αστρολογίας - Αστρολογικές Όψεις - Ανοχές Όψεων Empty Απ: Μαθήματα Αστρολογίας - Αστρολογικές Όψεις - Ανοχές Όψεων

Δημοσίευση από Admin Πεμ Μαρ 22, 2012 12:39 am

Όλγα, καλησπέρα...

θα κάνεις τον κόπο να μεταφέρεις το θεματάκι σου στις Συζητήσεις, Επί Προσωπικού; Θα προτιμούσαμε να έχουμε καθαρό εδώ το άρθρο για τις όψεις...

Σ' ευχαριστώ εκ των προτέρων...
Admin
Admin
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 111
Ημερομηνία εγγραφής : 11/10/2009

https://newageastrology.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μαθήματα Αστρολογίας - Αστρολογικές Όψεις - Ανοχές Όψεων Empty Απ: Μαθήματα Αστρολογίας - Αστρολογικές Όψεις - Ανοχές Όψεων

Δημοσίευση από ???????? Δευ Απρ 23, 2012 5:34 am

Γεια σας κ. Παπαδόλια.
Καταρχήν Θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με το εξάγωνο, αν γενικά η ανοχή που αναφέρετε είναι σταθερή ή επιρρεάζεται(αυξάνεται) απο το αν συμμετέχουν φώτα και γωνιακοί πλανήτες ή πλανήτες σε γωνιακά σπίτια;
Εγώ για παράδειγμα έχω α) ηλιο στον 1ο οίκο στις 19 μ και 53΄΄ του καρκίνου ενω δία στον 11ο οίκο στις 24μ και 11΄΄του ταύρου και β) κρόνο στο 2ο οίκο στις 4μ και 19΄΄ του λέοντα ενώ πλούτωνα στο 4ο οίκο στις 9μ και 04΄΄του ζυγού. Ισχύουν αυτά τα εξάγωνα μεταξύ τους ή όχι;

Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω μιας και αναφέρεστε στις σχολές του εξωτερικού, υπάρχει κάποιο άρθρο που μπορώ να μάθω ποιες είναι οι "σχολές" της αστρολογίας; Εννοώ σε ποιες κύριες σχολές χωρίζονται οι αστρολόγοι. Το ρωτάω γιατι μέσα απο την αναζήτηση μου στο internet παρατηρώ οτι υπάρχουν πολλές διαφορετικές προσεγγίσεις απο τους αστρολόγους στα αστρολογικά θέματα, ακόμα και στα βασικά.

Ευχαριστώ.

????????
Επισκέπτης


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μαθήματα Αστρολογίας - Αστρολογικές Όψεις - Ανοχές Όψεων Empty Απ: Μαθήματα Αστρολογίας - Αστρολογικές Όψεις - Ανοχές Όψεων

Δημοσίευση από vpapadolias Σαβ Ιουν 02, 2012 11:35 am

Newmoon, καλησπέρα και καταρχήν με συγχωρείς που δε σου απάντησα νωρίτερα, αλλά η ερώτηση σου δεν ήρθε στις ειδοποιήσεις μου. Για το εξάγωνο υπάρχουν απόψεις και απόψεις. Άλλοι επεκτείνουν την ανοχή στις 6 μοίρες στις περιπτώσεις που λες, άλλοι όχι. Γνώμη μου είναι ότι πρέπει να δεις στην πράξη αν το εξάγωνο σου δουλεύει.

Όσο για τις σχολές, νομίζω ότι ούτε οι ίδιοι οι αστρολόγοι δεν τις ξέρουμε όλες. Υπάρχουν τόσες πολλές. Οι πιο γνωστές στην εποχή μας είναι η παραδοσιακή αστρολογία, που δουλεύει μόνο με τους 7 πλανήτες, η ψυχολογική αστρολογία, που βασίζεται κυρίως στην προσέγγιση του Jung, η σχολή του Χείρωνα που συνδέει την αστρολογία με βιωματικές προσεγγίσεις, η εξελικτική αστρολογία που δίνει έμφαση στη θεωρία του Πλούτωνα του Jeff Green, η Εσωτερική Αστρολογία στην πιο παλιά μορφή της Bailey ή στη σύγχρονη του Alan Oken, η Καρμική Αστρολογία που υπάρχει πάντα, η Σχολή της Ωριαίας Αστρολογίας, η Κοσμοβιολογία και η Uranian Αστρολογία. Υπάρχει επίσης και η Ινδική Αστρολογία αλλά και η επαναπροσέγγιση της Αρχαίας Ελληνικής Αστρολογίας. Αυτές είναι οι Σχολές που βλέπω εγώ τουλάχιστον στους χώρους που κινούμαι. Αν υπάρχει και κάτι άλλο, υποθέτω θα το δω κι εγώ στην πορεία.
vpapadolias
vpapadolias
Πολύ έμπειρο μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 1105
Ημερομηνία εγγραφής : 15/10/2009
Ηλικία : 52
Τόπος : Αθήνα

http://astro-journal.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης