NewAgeAstrology Forum
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Μαθήματα Αστρολογίας - Αστρολογικές Όψεις - Δευτερεύουσες Όψεις

3 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Μαθήματα Αστρολογίας - Αστρολογικές Όψεις - Δευτερεύουσες Όψεις Empty Μαθήματα Αστρολογίας - Αστρολογικές Όψεις - Δευτερεύουσες Όψεις

Δημοσίευση από vpapadolias Δευ Νοε 09, 2009 4:20 am

Image hosted by servimg.comαπό το Βιβλίο "Μαθήματα Αστρολογίας - Μέρος ΙΙ - Οι Αστρολογικές Όψεις" ( http://books.newageastrology.gr )

Δευτερεύουσες Όψεις


Οι δευτερεύουσες όψεις δε θεωρούνται τόσο σημαντικές για την ερμηνεία ενός χάρτη. Αν και προσφέρουν άλλο ένα επίπεδο πληροφόρησης, υπάρχει ο κίνδυνος, ερευνώντας τις να επιμένουμε σε κάποιες λεπτομέρειες αντί να κοιτάζουμε τη γενική εικόνα. Η γενική στάση των αστρολόγων είναι να τις κοιτάζουν, όταν νιώθουν ότι δεν αρκούν οι πρωτεύουσες για να εξηγήσουν τη συμπεριφορά ενός πλανήτη. Για παράδειγμα αν έχουμε ένα πλανήτη που δεν κάνει καμία πρωτεύουσα όψη είναι πιθανό οι δευτερεύουσες όψεις του να είναι σημαντικές.

Συνήθως οι δευτερεύουσες όψεις δεν είναι άμεσα αναγνωρίσιμες. Γι’ αυτό το λόγο καλό είναι να χρησιμοποιεί κανείς τις μοίρες. Ένας πλανήτης στις 10° μοίρες ενός ζωδίου και ένας άλλος στις 9° ενός άλλου κάνουν κάποια μορφή όψης. Και εάν δεν είναι κάποια από τις κύριες όψεις τότε θα είναι ημιεξάγωνο ή χιαστί.

Το ημιτετράγωνο και το ενάμισι τετράγωνο είναι ακόμα δυσκολότερες όψεις στον εντοπισμό. Για παράδειγμα ο Δίας είναι σε ακριβές ενάμιση τετράγωνο με τον Πλούτωνα, εάν ο Δίας είναι στις 20° Ιχθύων και ο Πλούτωνας στις 5° του Λέοντα. Αυτό όμως δεν είναι εύκολα ανιχνεύσιμο.

Για καλή τύχη των αστρολόγων οι ηλεκτρονικοί υπολογιστές σήμερα παρέχουν απλούς πίνακες των όψεων και κάνουν την μελέτη πιο απλή ή/και διασκεδαστική.

Ας δούμε όμως και τις όψεις αναλυτικά. Ας σημειώσουμε ότι ο γενικός κανόνας για την ανοχή των δευτερευουσών όψεων είναι ότι έχουν ανοχή 2 μοίρες.

Όψης ημιτετραγώνου (45 μοιρών) και ενάμισι τετραγώνου (135 μοιρών)

Η πρώτη δημιουργεί κάποια δυσκολία μεταξύ των πλανητών, η οποία παραμένει εσωτερικά μέσα στο άτομο και δεν οδηγεί σε κάποια αντίδραση. Με τη δεύτερη υπάρχει μεγαλύτερη τάση για δράση, καθώς περιέχει ένα τετράγωνο κι ένα ημιτετράγωνο. Και πάλι πάντως η όψη δραστηριοποιείται κυρίως εσωτερικό και στο επίπεδο των κινήτρων και κατά τη διάρκεια της λήψης αποφάσεων.

Η όψη ημιεξαγώνου (30 μοιρών)

Άλλοι αστρολόγοι τη θεωρούν θετική κι άλλοι αρνητική. Το ότι είναι το μισό του εξαγώνου μπορεί να οδηγεί προς την κατεύθυνση του πρώτου, όμως τα στοιχεία που συνδυάζει η όψη είναι αυτά δύο διαδοχικών ζωδίων τα οποία είναι συνήθως ασύμβατα.

Η όψη χιαστί (150 μοιρών)

Με κύριο χαρακτηριστικό την αμηχανία διακρίνεται σε προσεγγίζουσα την αντίθεση και σε αποχωρίζουσα από την αντίθεση. Η προσεγγίζουσα την αντίθεση (αυτή δηλαδή, που ο γρήγορος πλανήτης τείνει, αφού ξεπεράσει την όψη των 150 μοιρών να επιδιώξει αντίθεση με τον αργό) μας οδηγεί σε μία περίεργη κατάσταση, όπου «σπρώχνουμε» τα πράγματα να οδηγηθούν σε αντιπαράθεση (σε αντίθεση), προκειμένου το θέμα που μας απασχολεί να το αντιμετωπίσουμε ευθέως. Αντίθετα η αποχωρίζουσα από την αντίθεση δείχνει μία ωριμότητα κατανόησης των συμπερασμάτων που προέκυψαν από την αντιπαράθεση και ενδεχομένως το μοίρασμα τους με άλλους.

Άλλες δευτερεύουσες όψεις

Εκτός από τις παραπάνω όψεις διάφοροι μελετητές έχουν μελετήσει και περαιτέρω όψεις, διαιρώντας τον κύκλο με περαιτέρω αριθμούς όπως το 5, το 7, το 9 ή το 10. Με κάθε διαίρεση προκύπτουν κι άλλες όψεις με κυριότερες το πεντάγωνο (72 μοίρες) και το διπλό πεντάγωνο (144 πεντάγωνο) που είναι κι αυτές που έχουν μελετηθεί περισσότερο.

Σημείωση: Το παραπάνω είναι μία περιληπτική παρουσίαση της συνόδου με επιλεκτικά αποσπάσματα από το υπό έκδοση βιβλίο "Μαθήματα Αστρολογίας" του γράφοντος. Απαγορεύεται η αναδημοσίευση χωρίς την άδεια του συγγραφέα

.
vpapadolias
vpapadolias
Πολύ έμπειρο μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 1105
Ημερομηνία εγγραφής : 15/10/2009
Ηλικία : 52
Τόπος : Αθήνα

http://astro-journal.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μαθήματα Αστρολογίας - Αστρολογικές Όψεις - Δευτερεύουσες Όψεις Empty Απ: Μαθήματα Αστρολογίας - Αστρολογικές Όψεις - Δευτερεύουσες Όψεις

Δημοσίευση από papaki Πεμ Φεβ 25, 2010 12:13 am

Η όψη χιαστί (150 μοιρών)
κάποιοι την ονομάζουν και ...καρμική (με ότι και να σημαίνει αυτό)! Ισχύει;;
papaki
papaki
Έμπειρο Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 190
Ημερομηνία εγγραφής : 09/01/2010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μαθήματα Αστρολογίας - Αστρολογικές Όψεις - Δευτερεύουσες Όψεις Empty Απ: Μαθήματα Αστρολογίας - Αστρολογικές Όψεις - Δευτερεύουσες Όψεις

Δημοσίευση από vpapadolias Πεμ Φεβ 25, 2010 5:52 am

Τι σημαίνει καρμική παπάκι; Δες μία απάντηση που είχα δώσει σε μία άλλη κοπέλα για τις καρμικές σχέσεις.
vpapadolias
vpapadolias
Πολύ έμπειρο μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 1105
Ημερομηνία εγγραφής : 15/10/2009
Ηλικία : 52
Τόπος : Αθήνα

http://astro-journal.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μαθήματα Αστρολογίας - Αστρολογικές Όψεις - Δευτερεύουσες Όψεις Empty Απ: Μαθήματα Αστρολογίας - Αστρολογικές Όψεις - Δευτερεύουσες Όψεις

Δημοσίευση από papaki Πεμ Φεβ 25, 2010 6:56 am

Καρμική θα μπορούσε να είναι πιστεύω αν τη δούμε από την άποψη ότι μένεις προσκολλημένος σε ένα άνθρωπο που κατά βάθος δεν καταλαβαίνεις πώς σκέφτεται και το καρμικό σου ας το πούμε μάθημα είναι να μπεις σε μία νοοτροπία που δεν ήταν ποτέ δική σου κι έτσι να μάθεις κάτι που δε θα είχες μάθει αλλιώς ποτέ.
Το έχω διάβασει (και μου ξεκαθαρίζει πολλά πράγματα) και επειδή έχω διαβάσει πολλές φορές για την όψη "χιαστί" τη λένε συνήθως και καρμική! Γι' αυτό και ρώτησα τη γνώμη σας!!! Μαθήματα Αστρολογίας - Αστρολογικές Όψεις - Δευτερεύουσες Όψεις Icon_eek Ξέρω ότι δεν είναι και από τις ευκολότερες! Πάντως εντάξει κατανόησα ορισμένα πράγματα! ευχαριστώ.... Μαθήματα Αστρολογίας - Αστρολογικές Όψεις - Δευτερεύουσες Όψεις Icon_biggrin
papaki
papaki
Έμπειρο Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 190
Ημερομηνία εγγραφής : 09/01/2010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μαθήματα Αστρολογίας - Αστρολογικές Όψεις - Δευτερεύουσες Όψεις Empty Απ: Μαθήματα Αστρολογίας - Αστρολογικές Όψεις - Δευτερεύουσες Όψεις

Δημοσίευση από svig Τρι Μαρ 06, 2012 4:39 pm

Εχω μια απορια..ειναι καλη οψη να εχεις χιαστη την αφροδιτη με πλουτωνα κ ποσειδωνα?? δν εχω καταλαβει! επισης την εχω κ τριγωνο με αρη αλλα κ εξαγωνο με ASC... :SSS αν μπορειτε πειτε μ με δυο λογια γιατι δν βρησκω πουθενα κατι! ειναι καλη η οχι?η κατι ενδιαμεσο?

svig
Νέο Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 2
Ημερομηνία εγγραφής : 06/03/2012

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μαθήματα Αστρολογίας - Αστρολογικές Όψεις - Δευτερεύουσες Όψεις Empty Απ: Μαθήματα Αστρολογίας - Αστρολογικές Όψεις - Δευτερεύουσες Όψεις

Δημοσίευση από vpapadolias Δευ Μαρ 12, 2012 12:35 am

Έχει κάποια καλά στοιχεία και κάποια πιο δύσκολα.. Συνεργάζεται εύκολα με τους άντρες, ειδικά αν είναι νέοι και δίνει καλή πρώτη εντύπωση όταν κάποιος σε πρωτογνωρίζει. Από την άλλη διαισθάνεται στις παρέες της ότι κάποιοι δεν είναι αυτό που δείχνουν, προσπαθεί να τους αποκαλύψει, αλλά συνήθως δεν τα καταφέρνει και μένει απλά με την εντύπωση ότι κάτι της διαφεύγει.
vpapadolias
vpapadolias
Πολύ έμπειρο μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 1105
Ημερομηνία εγγραφής : 15/10/2009
Ηλικία : 52
Τόπος : Αθήνα

http://astro-journal.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μαθήματα Αστρολογίας - Αστρολογικές Όψεις - Δευτερεύουσες Όψεις Empty Απ: Μαθήματα Αστρολογίας - Αστρολογικές Όψεις - Δευτερεύουσες Όψεις

Δημοσίευση από Επισκέπτης Δευ Μαρ 12, 2012 10:50 am

Θα ήθελα κι εγώ να ρωτήσω κάτι προσωπικό για την όψη χιαστή.
Έχω ήλιο στην τέταρτη μοίρα της Παρθένου και σελήνη στην πρώτη μοίρα του Υδροχόου.Όπως καταλαβαίνετε πρόκειτε για τα φώτα μου.Να σας επισημάνω ότι ο ήλιος μου έχει μόνο αυτή την όψη.Τι λέτε? confused

Επισκέπτης
Επισκέπτης


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μαθήματα Αστρολογίας - Αστρολογικές Όψεις - Δευτερεύουσες Όψεις Empty Απ: Μαθήματα Αστρολογίας - Αστρολογικές Όψεις - Δευτερεύουσες Όψεις

Δημοσίευση από vpapadolias Τρι Μαρ 13, 2012 3:10 am

Δεν είναι σίγουρο ότι έχεις πραγματικά την όψη, vickoni. Η ανοχή είναι πάνω από τις 2 μοίρες. Βέβαια η Σελήνη συγκλίνει στην όψη, αλλά δεν ξέρω αν αρκεί. Ίσως στην πράξη να μπορείς να το επιβεβαιώσεις. Π.χ. από τη σχέση των γονιών σου. Δείχνει σαν ο κόσμος του ενός να μην έχει σχέση με τον κόσμο του άλλου; Χωρίς να έρχονται σε φανερή αντίθεση, αλλά να μην εκτιμά πολύ ο ένας τον κόσμο ή την καταγωγή του άλλου;
vpapadolias
vpapadolias
Πολύ έμπειρο μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 1105
Ημερομηνία εγγραφής : 15/10/2009
Ηλικία : 52
Τόπος : Αθήνα

http://astro-journal.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μαθήματα Αστρολογίας - Αστρολογικές Όψεις - Δευτερεύουσες Όψεις Empty Απ: Μαθήματα Αστρολογίας - Αστρολογικές Όψεις - Δευτερεύουσες Όψεις

Δημοσίευση από Επισκέπτης Πεμ Μαρ 15, 2012 7:38 am

Ίσως θα μπορούσαμε να δώσουμε μια μεγαλύτερη ανοχή,επειδή πρόκειτε για τα φώτα.
Αυτό που λέτε για τους γονεις μου δε συνέβη.Θα έλεγα ότι στην δική μου ζωή το βλέπω και στη σχέση μου με το σύζυγο.Δηλαδή "καμία σχέση".
Άν ο ήλιος μου όμως δεν κάνει ούτε την όψη χιαστή, τότε δεν κάνει τίποτα άλλο.
Αυτό δεν είναι χειρότερο??

Επισκέπτης
Επισκέπτης


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μαθήματα Αστρολογίας - Αστρολογικές Όψεις - Δευτερεύουσες Όψεις Empty Απ: Μαθήματα Αστρολογίας - Αστρολογικές Όψεις - Δευτερεύουσες Όψεις

Δημοσίευση από svig Παρ Μαρ 16, 2012 4:09 pm

Ευχαριστω πολυ για τα στοιχεια που μου ειπατε! Οσο αφορα το θεμα τον αισθηματικων ,τι θα μου λεγατε με δυο λογια βαση αυτων που σας προανεφερα ..? να εχω τουλαχιστον στον νου μου τι να περιμενω κ τι να βελτιωνω. (κατι που ξεχασα ειμαι κριος με οροσκοπο λεων αφροδιτη στους διδιμους στον 11ο αν θελετε σας λεω κ ακριβως ημ/ωρα κτλπ)

svig
Νέο Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 2
Ημερομηνία εγγραφής : 06/03/2012

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μαθήματα Αστρολογίας - Αστρολογικές Όψεις - Δευτερεύουσες Όψεις Empty Απ: Μαθήματα Αστρολογίας - Αστρολογικές Όψεις - Δευτερεύουσες Όψεις

Δημοσίευση από vpapadolias Κυρ Μαρ 18, 2012 2:39 am

vickoni έγραψε:Ίσως θα μπορούσαμε να δώσουμε μια μεγαλύτερη ανοχή,επειδή πρόκειτε για τα φώτα.
Αυτό που λέτε για τους γονεις μου δε συνέβη.Θα έλεγα ότι στην δική μου ζωή το βλέπω και στη σχέση μου με το σύζυγο.Δηλαδή "καμία σχέση".
Άν ο ήλιος μου όμως δεν κάνει ούτε την όψη χιαστή, τότε δεν κάνει τίποτα άλλο.
Αυτό δεν είναι χειρότερο??

Όχι, απαραίτητα... θα πρέπει να δεις και προόοδους. Μπορεί να κάνει εκεί όψεις.
vpapadolias
vpapadolias
Πολύ έμπειρο μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 1105
Ημερομηνία εγγραφής : 15/10/2009
Ηλικία : 52
Τόπος : Αθήνα

http://astro-journal.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μαθήματα Αστρολογίας - Αστρολογικές Όψεις - Δευτερεύουσες Όψεις Empty Απ: Μαθήματα Αστρολογίας - Αστρολογικές Όψεις - Δευτερεύουσες Όψεις

Δημοσίευση από vpapadolias Κυρ Μαρ 18, 2012 2:41 am

svig έγραψε:Ευχαριστω πολυ για τα στοιχεια που μου ειπατε! Οσο αφορα το θεμα τον αισθηματικων ,τι θα μου λεγατε με δυο λογια βαση αυτων που σας προανεφερα ..? να εχω τουλαχιστον στον νου μου τι να περιμενω κ τι να βελτιωνω. (κατι που ξεχασα ειμαι κριος με οροσκοπο λεων αφροδιτη στους διδιμους στον 11ο αν θελετε σας λεω κ ακριβως ημ/ωρα κτλπ)

Νομίζω ότι το ζητούμενο είναι να εστιάζεις στο να αγαπάς καταρχήν το ποια είσαι εσύ, svig... Μη όντας σίγουροι ότι οι άλλοι δείχνουν πάντα αυτό που είναι, εστιάσου στο ποια είσαι εσύ κι άσε τους άλλους να είναι ή να μην είναι σαφείς. Δικό τους ζήτημα.
vpapadolias
vpapadolias
Πολύ έμπειρο μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 1105
Ημερομηνία εγγραφής : 15/10/2009
Ηλικία : 52
Τόπος : Αθήνα

http://astro-journal.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μαθήματα Αστρολογίας - Αστρολογικές Όψεις - Δευτερεύουσες Όψεις Empty Απ: Μαθήματα Αστρολογίας - Αστρολογικές Όψεις - Δευτερεύουσες Όψεις

Δημοσίευση από Επισκέπτης Κυρ Μαρ 18, 2012 11:07 pm

Θα το ψάξω λοιπόν στις προόδους.Ευχαριστώ πολύ.

Επισκέπτης
Επισκέπτης


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης